Roubenky

Roubenky

Roubenky jsou typicky české srubové stavby. Tyto tradiční dřevostavby mohou být také krajově označovány jako dřevěnice či roubenice. Konstrukce spočívá ve vodorovném kladení hraněných trámů, které bývají v rozích spojovány na tzv. rybinu. Díky tomuto způsobu spoje trámy v rozích roubenek nepřesahují. V poslední době se rozmáhá nová výstavba napodobenin těchto starých obydlí. Takovým chalupám sice chybí ta pravá patina, ale starobylá atmosféra z nich na vás dýchne i tak. Stavební postupy jsou nicméně modernizované a respektují všechny současné technické požadavky na novostavby. Není tedy problém pořídit si například nízkoenergetickou roubenku. Z těchto důvodů se tedy jedná o ideální volbu pro stavbu rekreačního sídla. Výstavbu replik roubenek podporují i správy chráněných oblastí, památkáři a stavební úřady. Musí však být respektovány původní krajové odlišnosti a zvláštní znaky. Upřednostňovány jsou také roubenky, které jsou stavěny řemeslně a ne z prefabrikovaných dílů. Existují samozřejmě typové projekty roubenek, avšak většinou slouží jen jako dispoziční základ pro individiální úpravy. Cena roubenek se pohybuje nejčastěji mezi 1,5 milionu a 5 miliony. Ve firmách se však často setkávají i s požadavkem na malinké roubenky do milionu. Jako stavebního materiálu se nejčastěji využívá smrkového dřeva, kterého je v našich končinách dostatek. Kompletní realizace trvá zpravidla rok, neboť je nutná půlroční přestávka na usazení.

Roubenek a zvláštnosti dle kraje

Jak již bylo řečeno, nové roubenky by měly vypadat podle místních zvyklostí. Lišit se může téměř vše od půdorysů, štítů, střechy, přes okna až ke zdobení. Co je tedy kde typické? Například v Krkonoších a Krušných horách se setkáme s roubenkami, které mají bílé spáry mezi trámy. V tom je rozdíl třeba od Valašska, kde mají chalupy mimojiné i lomenou střechu. V Jizerských horách je specialitou sklon střechy přesně 45 stupňů. Pro roubenky v Českém ráji je zase typické bohaté zdobení štítu. S opakem se setkáme třeba v Orlických horách, kde štíty nejsou zdobené vůbec. Je vidět, že to není úplně jednoduché a záleží i na detailech. Proto bychom měli vybírat firmu, která si na nich dá záležet.

Roubenky a okolí

Vzhledem k tomu, že se u roubenek jedná o napodobování původních tradičních stavení, mělo by bý prováděno patřičně citlivě a s rozmyslem. Roubená chalupa se rozhodně nehodí na každé místo. Musí být navázána na okolní přírodu a neměla by rušit například velikosti nebo špatnou orientací. Opatrnost je na místě i při zařizování interiéru. Tam se mohou vkusně snoubit tradiční prvky s moderními (např. v kuchyni). Není nic jednoduššího, než si pozvat odborníka, který naší roubenku dotáhne i v tomto směru. Musíme být ovšem připraveni na vyšší výdaje na pořízení například stylového masivního nábytku či kachlových kamen.